Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Co z Dworcem Głównym w Krakowie?

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
08-09-2011
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Dziennik Polski

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Co z Dworcem Głównym w Krakowie?
fot. Rynek Kolejowy
- Decyzja co do przyszłości zabytkowego budynku dworca zapadnie w przyszłym roku, gdy będą już znane dokładne terminy przeprowadzki do nowych pomieszczeń - powiedział "Dziennikowi Polskiemu" Kamil Migała z Biura Prasowego PKP SA.

Nowy dworzec kolejowy Kraków Główny będzie usytuowany pod torami i peronami dzisiejszej stacji. Od kilku miesięcy trwa budowa, a obiekt ma być gotowy w połowie przyszłego roku. PKP opuści wtedy dotychczasowy budynek Dworca Głównego.

 

W Urzędzie Marszałkowskim podano, że Województwo Małopolskie nie jest właścicielem dworca PKP i nie ma wobec tej nieruchomości żadnych planów. - Jest koncepcja, by Urząd Miasta w Krakowie przejął budynek i zaadaptował go na cele kulturalne. Były już takie wstępne deklaracje. Nie wiemy jeszcze, na jakich warunkach miałoby się to odbyć, ale gdyby jednak miasto nie było zainteresowane, to budynek dworca mógłby zostać sprzedany prywatnemu inwestorowi - dodaje Kamil Migała.

- Od około 2006 roku sugerowaliśmy przejęcie przez gminę budynku Dworca Głównego PKP w zamian za zaległości podatkowe (od nieruchomości) kolei wobec miasta. Ale nie było dalszego ciągu tej propozycji - nie została uwzględniona przez PKP - powiedział "Dziennikowi Polskiemu" Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta UMK. - Mamy prawo pierwokupu, jeśli obiekt zostałby wystawiony na przetarg. Jednak w obecnej sytuacji finansowej raczej jest mało prawdopodobne, że gmina znajdzie dodatkowe pieniądze na zakup tego gmachu - zaznacza.

 

Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków, przypomina, że przed kilku laty była propozycja, by w budynku dworca stworzyć muzeum sztuki współczesnej. - Takie muzeum powstało już jednak na Zabłociu, a o innych planach już nie słyszałem. Obiekt może zostać wykorzystany na różne cele, ważny jest jednak zakres ingerencji w budynek, gdyż nie można nie tylko zmienić bryły dworca, ale także układu głównych pomieszczeń - dodaje wojewódzki konserwator zabytków.

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5